Toidulisandid

Lisaaineid ei tohi segi ajada toidulisanditega. Toidu lisaaine ja toidulisandi vahe seisneb selles, et lisaaineid lisatakse toidule tootmisel või valmistamisel ja seda tehnoloogilisel eesmärgil. Toidulisandite kasutamise eesmärk on tavatoitu täiendada ning need on inimesele eelkõige toitainete kontsentreeritud allikaks. Toidulisandid on näiteks eri vitamiinide ja mineraaltoitainete preparaadid.

Miks toidulisandeid kasutatakse?

Toidulisandite eesmärk on vajadusel meie tavatoitu täiendada. Toidulisandid on toitainete või muude ainete kontsentreeritud allikaks ja neid müüakse kindlate annustena (nt kapslid, tabletid, pulbrikotikesed) või pakendis, mis võimaldab toodet tarbida väikeste mõõdetud kogustena (nt tilgutuspudel).

Toidulisandi koostises võivad olla:

  • vitamiinid (nt vitamiin A);
  • mineraalained (nt raud, magneesium);
  • muud toitainelise või füsioloogilise toimega ained (nt aminohapped, rasvhapped) või mikroorganismid (nt pärmseened, piimhappebakterid);
  • taimsed tooted (nt taimeekstraktiga tilgad).

Mis vahe on toidulisandil ja ravimil?
Kuigi väliselt on toidulisandid ja ravimid sarnased, on need erineva eesmärgiga tooted. Toidulisandid ei ole mõeldud haiguste ärahoidmiseks, ravimiseks või leevendamiseks. Toidulisandi ja ravimi erinevusteks võivad lisaks toote eesmärgile olla toimeaine kogus, turustamise kuju ja esitlemisviis.

Kes vastutab toidulisandi nõuetekohasuse eest? Toote ohutuse ja nõuetele vastavuse ees vastutab toidukäitleja. Toidulisanditele kehtivad Euroopa Liidus ühesugused nõuded, ükskõik kas toodet müüakse poes, apteegis, käest kätte, posti või interneti teel. Ostes aga toidulisandi näiteks interneti kaudu väljastpoolt Euroopa Liitu, ei pruugi see vastata siin kehtivatele nõuetele. Juhul kui toidulisandite suhtes on tarbijakaebusi, tuleb pöörduda Veterinaar- ja Toiduametisse.

Kas sa vajad toidulisandeid?

Enne ostmist mõtle läbi, kas ja miks sa üldse toidulisandit vajad!
Toidulisandid ei asenda mitmekesist toitumist. Näiteks vitamiinikapsliga võrreldes saad värsketest puu- ja köögiviljadest mitmekülgsema valiku organismile vajalikke aineid, lisaks täiskõhutunde. Enamik inimesi saab kõik vajalikud ained tasakaalustatult toitudes. Toidulisandeid ei tohiks põhjuseta tarbida, sest nende liigtarvitamine võib organismile kahjulik olla.

Veendu, et toote koostis on sulle arusaadav ja vastab sinu vajadustele. Märgistusel on kirjas, mida ja kui palju toode sisaldab. Tasub meeles pidada, et ükski toidulisand ei ole toitaine ainus allikas, vaid seda ainet saab ka mujalt toidust. Kindlasti tuleks perearsti või apteekriga konsulteerida enne, kui anda toidulisandit lastele, isegi kui toode on spetsiaalselt lastele suunatud.

Ära lase end eksitada toidulisandi märgistusest või reklaamist, vaid suhtu paljutõotavatesse väidetesse kriitiliselt. Toidulisandi märgistusel ja reklaamis ei tohi olla haiguse ennetamise või ravimisega seotud väiteid, sest toitumine on vaid üks paljudest teguritest, mis mõjutavad haiguse tekkimist või sellest paranemist. Toidulisandeid tarvitades järgi kasutusjuhendit, kus on kirjas päevane tarbimiseks soovitatav kogus, mida ilma arsti soovituseta ületada ei tohi.



← Tagasi